Bize Ulaşın +90 232 449 20 20

Blog

KAVURMA MAKİNELERİNDE KULLANILAN TERMOKUPLLAR
KAVURMA MAKİNELERİNDE KULLANILAN TERMOKUPLLAR
Mükemmel reçeteler üretmek için; bilmemiz ve kontrol etmemiz gereken en önemli verilerin başında çekirdek ve egzoz sıcaklığı gelir. Basit bir ifadeyle; termokupllar; ısıdan dolayı oluşan sinyalleri sıcak birimlerine dönüştüren sensörlerdir. Genellikle birbirine bağlı iki farklı metal türünün birleşiminden oluşur. Isınma esnasıda; sıcaklık gören uçlar; elektromotor kuvvet üreten sıcaklık gradyanı üretir.
KUBAN SUPREME VE YENİ ÖZELLİKLERİ
KUBAN SUPREME VE YENİ ÖZELLİKLERİ
Eşsiz lezzetler yaratmak için, kavurma ustasının yetenekleri ve kaliteli çekirdek seçimi dışında; kullanılan kahve kavurma makinesi de çok büyük önem taşır. Genel görüşe göre; lezzetli bir kahve yapmanın sırrı %60 kahve çekirdeği kalitesi, %30 kavurma ve %10 demleme/hazırlanma sürecidir. Durumun geneline baktığımızda; kahve kavurma sürecinin, finale etkisi %90lık bir orandır.
PRE-MIX & ATMOSPHERIC
Kahve kavurma sürecini etkileyen en temel faktörlerden biri de; kavurma makinesinin ısı kaynağıdır. Kahve kavurma makineleri elektrikli ve gazlı olarak ikiye ayrılır. Tambur tipi kavurma makinelerinde; elektrik enerjisi, tamburun dış yüzeyini kaplayan rezistans vasıtasıyla tamburu ısıtır. Alternatif olarak gaz kaynağı kullanan makinelerde de genelde konveksiyonel ve kondüksiyonel ısı transferinden yararlanılır.
TEK & ÇİFT TAMBURLAR
TEK & ÇİFT TAMBURLAR
Kahve kavurma; hiç şüphesiz, kahve severler için büyüleyici bir mecradır. Eşsiz lezzetler yaratmak için, kahvenin kalitesi kadar kavurma ustasının hüneri ile beraber kavurma makinesinin sunabilecekleri de tartışmasız en belirleyeci unsurları kapsar.